Як перебороти в собі перфекціоніста

Перфекціоністи висувають до себе завищені вимоги. Депресії та страхи затьмарюють їхнє особисте життя та роботу. Вибратися із зачарованого кола самокатувань допоможуть поради професіонала.

Боротися треба не зі стереотипами, а з самим явищем, - уважають експерти. Адже перфекціонізм може затьмарити сімейне щастя та завдати шкоди кар'єрі. Психолог з Університету Кобленц-Ландау Христині Альтштеттер-Гляйх розповідає про правила виживання для перфекціоністів.

- Яке визначення дає наука перфекціонізму?

Христині Альтштеттер-Гляйх: Наукове уявлення мало чим відрізняється від побутового. Перфекціоніст - це занадто вимоглива до себе людина. Втім, якщо говорити про так званий "небезпечний перфекціонізм", то потрібно, щоб ця зайва вимогливість була помітна відразу в декількох областях життя, а не тільки в особистому житті або на роботі. Важливо зрозуміти, що відбувається з людьми в той момент, коли вони розуміють, що не відповідають своїм стандартам. Що вони відчувають при цьому? Як сприймають власні промахи? Ці аспекти та визначають форму перфекціонізму - деструктивний він або цілком необразливий.

- Як людина стає перфекціоністом?

- Ми виходимо з того, що передумови для виникнення та розвитку небезпечної форми перфекціонізму йдуть у родині. Мова йде про родини, у яких до дитини висувають завищені вимоги, але при цьому ставляться досить холодно. Батьки в таких родинах не показують почуттів і часто жорстоко карають за помилки. Звичайно, для розвитку особистості дитини - це проблема. Поєднання цих двох компонентів - високих вимог батьків і їхньої холодності - і викликає розвиток небезпечної форми перфекціонізму.

- Як проявляється перфекціонізм на роботі?

- Нічого не маю проти здорового перфекціонізму. Що поганого в тому, що людина намагається виконати своя справу добре. А ось запущена форма може стати небезпечною Це можна спостерігати під час кризи. Перфекціоніст постійно думає про те, що якщо він припуститься помилки, то втратить роботу Так недалеко й до нервового зриву. І статистика це підтверджує: кількість, обумовлених причинами психічного характеру, в останні роки виросла на порядок.

- Чи є спосіб вилікувати від перфекціонізму?

- По-перше, потрібно навчитися прощати собі помилки. Адже помиляється будь-хто. Набагато ефективніше не намагатися за всяку ціну уникнути помилок, а вчитися на них. Якщо я споконвічно заперечую можливість зробити промах, то попадаю в дуже складну психологічну ситуацію. Друге - важливо сконцентруватися на своїх сильних сторонах. Треба упокоритися з думкою, що не можна скрізь бути першим. Якщо я добре малюю, то, можливо, мені не призначено стати чемпіоном з бігу. Треба перестати ненавидіти себе за це.

- Чи впливає перфекціонізм на здоров'я людини?

- Страх перед помилками та невдачею заганяє нас у стан, у якому ми постійно почуваємо психологічний тиск. Бажання скрізь бути першим тільки додає масла у вогонь. У такій ситуації людині не вдається розслабитися. Навантаження на здоров'я стають нестерпним. Симптомами можуть бути депресії, порушення харчової поведінки, страхи. Природно, якщо справа зайшла так далеко, самому вже не впоратися. А перфекціоністи саме й відрізняються тим, що до останнього відмовляються від сторонньої допомоги. Вони впевнені, що зможуть упоратися самі. Перфекціоністу складно зізнатися в тому, що як і у всіх нормальних людей у нього є свої слабкості. Моя порада - не доводити ситуацію до того, коли організм уже заб'є тривогу. Якщо не справляєтеся самі, зверніться по допомогу до фахівців.

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад