«Проблемні» співробітники: категорії і наслідки для бізнесу
За результатами опитування сайту rabota.ua за 2017 рік, 60% українцям доводилося звільнятися через низьку зарплату, а майже 50% – через відсутність кар'єрного зростання. Третину – через погані стосунки з керівництвом і колегами. А чому звільняє роботодавець?
Глобальний висновок – роботодавець звільняє в двох випадках: через скорочення у зв'язку зі змінами або якщо співробітник – «проблемний». Тільки 13% опитаних співробітників зізналися, що змінювали місце роботи через скорочення. Інша справа – «проблемні» співробітники. Хто вони і що дає нам право називати їх такими?
Думка СЕО
Усі роботодавці щасливі однаково і нещасливі по-своєму, адже «проблемність» співробітника може мати велике розмаїття видів і форм» – розказує Катерина Заславська, директор офісу юридичної компанії ILF. Наприклад:
1. Валіза без ручки
Або, іншими словами, неефективний співробітник. Варто визнати, що в 90% випадків роботодавець винен сам, тому що прийняв на роботу людину, загіпнотизовану вірою у великий потенціал і майбутні заслуги, але не перевірив наявність необхідних професійних і особистісних якостей. При цьому часто неефективні співробітники – дуже милі люди. Шанс є, але він, як і вся система оцінки роботи співробітника, повинен бути строго обумовленим, регламентованим і закріпленим у вигляді KPI. Якщо домовленості не дотримуються і позитивної динаміки немає, краще прощатися.
2. Порушник спокою
Він може просто добре працювати, а іноді навіть забезпечує чверть місячного плану продажів або генерує блискучі ідеї. Але приходить на роботу до 11 замість належних 9, йде на перерву по-англійськи тільки в зручний йому час, посеред важливої наради заливається сміхом з відео про єнотів або весь день ігнорує телефонні дзвінки. Він викликає щире здивування колективу. Покарати або зробити вигляд, що нічого не відбувається?
3. Гравець на нервах
Зірок з неба не хапає, але роботу робить добре, приходить вчасно, навіть іноді старається. Але в обід розносить по офісу п'янкий запах голубців або робить колегам дивні пропозиції. А коли сміється, хочеться затулити вуха й втекти. Чи можна звільнити людину, якщо він просто... дратує?
4. Колега-п’яничка
Ви струснете головою і подумаєте, що це все страшний сон, і вам здалося. Але що робити, якщо вам не здалося? Настільки делікатне питання вимагає делікатного дослідження справи й причин. Тим більше, якщо співробітник цінний і ухитряється робити свою роботу. Але п'є в перервах. І як бути, якщо команда чи того гірше – клієнт, це помітили?
5. Вигорілий на роботі
Кількість таких співробітників зростає, і це майже завжди цінні кадри. Адже, щоб вигоріти, вони багато і старанно працювали. Хороша новина – їх можна повернути. Погана – якщо застосувати заходи занадто пізно, вигорілих співробітників можна втратити назавжди. Або здадуть нерви роботодавця, і він сам звільнить, або в найневідповідніший для компанії момент на столі з'явиться заява про звільнення. Як вчасно діагностувати симптоми вигоряння?
6. Собі на думці
Ви пояснили, чому співробітник не підходить, він смиренно кивнув і побажав вам щастя. Приходите на наступний день в офіс, а він сидить. Відмовляється підписувати заяву про звільнення, називаючи сюрреалістичні причини своєї незгоди з рішенням керівництва. У наступні дні історія повторюється. Він ігнорує ваше рішення, іноді навіть погрожує і огризається. Як з цим працювати і які методи законні?
7. Інтернет-безсоромник
На вигляд пристойна людина, а на сторінці в соцмережах... Головне встигнути відвести від екранів дітей, вагітних і бабусю. Чи має співробітник право на будь-яке самовираження в соцмережах і чи може роботодавець на це впливати?
Кожен з таких співробітників дає нездоровий сигнал системі – команді компанії: а так, можливо, й за це нічого не буде? Список можна довго продовжувати. Але що про це всім говорить закон? У яких випадках роботодавець має право звільнити людину, а в яких – ні?
Думка юриста
Сергій Сильченко, партнер практики трудового та податкового права
юридичної компанії ILF розповідає, що претендентів на звільнення, що належать до «проблемного» персоналу, умовно можна розділити на декілька груп:
· працівники, для звільнення яких є явні підстави, причому і пов'язані з порушенням трудової дисципліни, і не пов'язані;
· ті, хто не справляється зі своїми обов'язками, але їхньою провини в цьому немає;
· співробітники, яких треба було б звільнити, але очевидних законних підстав для цього немає.
З «проблемним» працівником з першої групи розлучитися легше. У трудовому законодавстві визначені всі законні підстави для звільнення з ініціативи роботодавця:
1. Виявлена невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров'я.
2. Систематичне порушення працівником трудової дисципліни, якщо раніше, протягом року з моменту останньої догани, він знову порушив трудову дисципліну.
3. Прогул (в тому числі відсутність на роботі більше 3-х годин) без поважних причин.
4. Неявка на роботу більше чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності (не рахуючи відпустки по вагітності та пологах і при деяких захворюваннях).
5. Поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу. Як правило, це відбувається, якщо колишній працівник відновлений за рішенням суду.
6. Поява на роботі в нетверезому стані, стані наркотичного або токсичного сп'яніння.
7. Вчинення на місці роботи розкрадання майна роботодавця, встановленого згідно із законом.
Закон передбачає і деякі інші випадки
Звісно, важливо встановити і причину для звільнення, і дотримати його процедуру. Тому не можна просто сказати співробітнику: «Тебе звільнено!» Його відсутність, протягом як мінімум трьох годин, на підприємстві повинна бути зафіксована, а також встановлена не поважна причина для відсутності. Або, якщо навіть всі бачили, як ваш працівник виносить з цеху куплений вами дриль – ви не можете його звільнити за крадіжку на роботі, поки вирок або постанова про адміністративне стягнення за це правопорушення не вступить в силу. А деяких співробітників, наприклад, вагітних або матерів малолітніх дітей (до 3-х років), звільнити не можна ні за яких обставин. Інакше стаття, але вже Кримінального кодексу, і знайомство зі слідчим.
Окремим випадком першої можна вважати другу групу працівників. Вони не можуть працювати належним чином тому, що втратили свою кваліфікацію, перестали відповідати вимогам роботодавця. Для розставання з ними потрібно виконати ряд процедур. Якщо ви хочете провести атестацію персоналу, то доведеться в колективному договорі визначити людей, які проходитимуть атестацію та її періодичність. Потім потрібно затвердити положення про атестацію, сформувати атестаційну комісію, підготувати атестаційний лист з критеріями для оцінювання працівника, зібрати ряд документів для подання працівника комісії, до подачі – ознайомити з ними самого працівника, провести оцінювання. За його результатами приймається рішення – чи відповідає працівник займаній посаді? Знову ж, не всі працівники підлягають атестації, наприклад ті, які пропрацювали менше 1 року, сумісники, неповнолітні, самотні матері або батьки, які мають дітей у віці до 14-ти років тощо.
Найскладніше звільняти тих, хто не порушує трудову дисципліну, справляється з дорученими завданнями, але має, наприклад, репутацію, яка кидає тінь на вашу компанію. Звільнення такого співробітника – це процес, в якому повинні об'єднувати свої сили керівник, HR і юрист. Причому думка останнього іноді є визначальною, оскільки безпідставне незаконне звільнення обходиться іноді дуже дорого.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
14138
11516
135
26
150
25
135
9
153
14
161
13
142
26
159
11
150
35
128
1
143
20
155
25
142
12
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Чернівцях та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26643 грн.
Jobs.cv.ua
- 8209 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...