Стресова співбесіда: як пройти

Стресове інтерв'ю – це співбесіда, на якій кандидата намагаються вивести з себе, поставити в незручне становище. Загалом, створюють стресову ситуацію. Це суворий метод тестування. Застосовувати його повинні лише спеціально підготовлені люди – фахівці з маніпуляційної техніки. Вони знають і дотримуються правил гри і не зловживають цим методом. Ці професіонали вміють у результаті вивести людину зі стану стресу. Вони пояснюють кандидатові причини випробувань і закінчують співбесіду на позитивній ноті.
Чесно кажучи, знайти таких фахівців в Україні вкрай складно. На думку експертів, агресія, крик, шум, метушня, нервозність – це, на жаль, швидше від непідготовленості фахівців, котрі проводять співбесіду. А заразом це може стати приводом замислитися, чи варто працювати в такій компанії. Але ви знаєте, попереджений – означає озброєний!

Хто в групі ризику
«Нарватися» на стресове інтерв'ю можуть ті, чия робота – обслуговувати населення, хто працює з людьми: менеджери з продажів; менеджери з роботи з клієнтами; рекламні та страхові агенти; офіс-менеджери; фахівці з розбору претензій; колектори; продавці; таксисти, водії громадського транспорту; касири тощо.
А також ті, у кого нервова робота і висока відповідальність: керівники; помічники керівників; журналісти; головні бухгалтери; логісти тощо.

Випробування очікуванням
Ви приходите на співбесіду вчасно, а вас просять почекати. Іноді чекати доводиться довго. Вас можуть провести в порожню кімнату або залишити в коридорі. При цьому періодично секретар або рекрутер просять «ще хвилинку». Можливо, це перевірка. Хоча найчастіше це банальна зайнятість особи, котра приймає рішення, або неправильне планування. Замисліться, як вам працюватиметься в такій організації.
Як поводитися? Якщо ви керівник – проявіть ініціативу. Поцікавтеся, чому не почали вчасно, скільки необхідно ще чекати. Можете сказати, що довше чекати ви не можете, і ввічливо розпрощатися. Або вам приділять увагу, або вибачаться і погодять інший час.
Якщо у вас є бажання і можливість – можна почекати. Добре б на такий випадок мати з собою книгу або ноутбук. Займіться справою, проявіть терпіння і самовладання.

Випробування анкетами
Так оцінюють терплячість, педантичність, акуратність у роботі з документами. А також ви показуєте ставлення до рутинної роботи. Іноді так перевіряють лояльність до компанії.
Як поводитися? Якщо вам дали заповнювати анкету, але зробити це ніде, запитайте, де можна сісти. Не пишіть стоячи, сидячи на підлозі, прикладаючи анкету до стіни.
Можуть попросити переписати, посилаючись на різні причини. Тут вже точно перевіряють терплячість. Вам вирішувати – чи проявити її, чи відмовитися і піти.

Нетактовність і грубість
Це може бути як прийом стресового інтерв'ю, так і некомпетентність того, хто проводить співбесіду. Вам грубіянять, перебивають, кидають неприємні репліки, докоряють у некомпетентності, не дають висловитися.
Як поводитися? Не уподібнюйтеся. Не давайте волю роздратуванню і не починайте виправдовуватися. Дочекайтеся закінчення монологу рекрутера і висловіть свою думку.
На неприємні репліки і звинувачення в невмінні що-небудь робити – бажано не сперечатися. Глибоко вдихніть, заспокойтеся. Можете ще раз підкреслити свої досягнення, що засвідчують ваш професіоналізм. Можна також поцікавитися, які моменти рекрутер визнав слабкими. Скажіть, що ви врахуєте їх у майбутньому.
Завжди керуйтеся почуттям власної гідності. Можна ввічливо відмовитися відповідати на нетактовні питання. Інтимні нюанси не мають жодного стосунку до професійної діяльності. Про це можна спокійно нагадати працедавцеві. Можете відбутися жартами або поставити зустрічне запитання, але без виклику і злості.
Якщо з вами раптом переходять на «ти» – орієнтуйтеся за ситуацією. Значення мають вік (ваш і рекрутера) і позиція, на яку ви претендуєте. Також важливі ваші власні переконання з цього приводу. Ви вважаєте, що перехід на «ти» був абсолютно недоречний? Тоді без виклику поцікавтеся, на якій підставі рекрутер дозволяє собі «тикати».

«Добрий поліцейський» – «злий поліцейський»
Ви часто бачили подібне в детективах. Але цей метод застосовують не лише на допитах, але і на стресовому інтерв'ю. «Добрий» ставить прості і зрозумілі запитання, підтримує, вислуховує. «Злий» перебиває, заплутує, грубіянить, ставить каверзні запитання.
Як поводитися? Зосередьтеся на суті запитання, а не на тому, як воно задане. Відповідайте спокійно, не давайте себе заплутати. Якщо не почули або не зрозуміли запитання, перепитайте або попросіть пояснити.
Не бентежтеся, якщо з вами проводять співбесіду дві або більше осіб. Частенько мета такої зустрічі – просто економія їх і вашого часу.
Є й суворіші прийоми в техніці стресової співбесіди. Але вони дуже вже незвичайні. Працедавці, що поважають себе, взагалі не дозволяють собі такі види співбесід. Час репресій минув. Є безліч інших способів перевірити стресостійкість, емоційність, терпіння тощо.
На жаль, в Україні стресові співбесіди часто проводять некоректно. Ніхто не піклується про негативні наслідки для претендента. Від цього, до речі, страждає репутація самого працедавця. Потрапивши на подібне інтерв'ю, кандидати самі потім відмовляються від місця.
Завжди вірте в себе! Слідуйте здоровому глузду. І пам'ятайте про почуття власної гідності.

hrliga.com

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад