Проблеми пошуку першого місця роботи
Проблема молодіжного безробіття, без перебільшення, стосується кожного. Адже навіть якщо самі ви до молоді не належите, все одно у вас є діти, племінники, близькі родичі, яких хвилює питання першого працевлаштування.
Ці цифри мало кого можуть залишити байдужими: в Україні кожна п'ята молода людина у віці від 15 до 24 років не навчається та не працює.
Одна з причин такої сумної ситуації на молодіжному ринку праці полягає в тому, що працевлаштуватися в Україні сьогодні взагалі непросто. І незважаючи на те що три чверті наших читачів запевняють, що шукали перше місце роботи менше місяця, цифри в цілому по країні зовсім інші.
Так, за даними Держкомстату України, середня тривалість працевлаштування в нашій країні становить півроку. Чотири з десяти українців знаходять роботу менш ніж за три місяці, кожен четвертий - від трьох місяців до півроку, кожен десятий - від півроку до дев'яти місяців, ще 6 відсотків перебувають у пошуку від 9 місяців до року. При цьому майже кожному п'ятому українському безробітному доводиться перебувати в пошуку більше року!
Головні промахи
Інша причина криється в тому, що молоді люди хочуть отримати все й відразу. За словами заступника директора Київського молодіжного центру праці Анни Куценко, для української молоді характерні завищені вимоги щодо зарплати, особливо в тих випадках, коли вони вважають, що майбутній роботодавець хоче від них занадто багато. Також проти молодих кандидатів грає недоречна скромність, коли вони стверджують, що не мають досвіду роботи. Тим часом будь підробіток або волонтерська робота - це той досвід, на підставі якого роботодавцю буде простіше скласти думку про молодого кандидата.
- Істотна частина українських безробітних - це молоді люди, які тільки-но закінчили навчання, - погоджується директор представництва PH International в Україні Андрій Гайдамашко. - Вони не вміють шукати вакансії, не знають, як проходити співбесіду. Тим часом ці навички є дуже важливими, як важливі й приклади інших молодих людей, які шукали роботу або, наприклад, відкривали власну справу.
Серед інших причин довгих пошуків експерти називають невміння спілкуватися та взагалі знижену мотивацію до пошуку роботи.
Вимагається знання комп'ютера
Відсутність необхідних знань і навичок також стає перепоною для працевлаштування. Зокрема, серед знань, які сьогодні вимагає від молоді ринок, - це вміння працювати за комп'ютером.
На думку Олександра Нагурного, директора Київського молодіжного центру праці, на ринку існує потреба в молодих спеціалістах, котрі знайомі з новими інформаційними технологіями та здатні ефективно їх використовувати при вирішенні професійних завдань. Проте багато молодих спеціалістів з нетехнічних освітою мають лише теоретичні знання та замало практичного досвіду роботи з програмами, в той час як роботодавці розраховують на те, що молодь добре знайома з комп'ютером.
Згідно з даними порталу rabota.ua, в Україні 67% вакансій початкового рівня для молодих фахівців вимагають знання комп'ютера і, згідно з прогнозами, ця цифра протягом наступних трьох років зросте до 90%!
Експерти зазначають: кожен шостий молодий українець не здатен на рівних конкурувати на ринку праці тому, що сучасна академічна освіта не встигає за вимогами ринку. Молоді фахівці, не володіючи необхідними практичними вміннями, змушені додатково підвищувати свій професійний рівень. Але оскільки не всі мають таку можливість, багато залишаються без роботи.
Розуміючи, що молодь - це та категорія людей, яка більше за всіх потребує підтримки на старті, компанія "Майкрософт" запустила глобальну ініціативу YouthSpark. В Україні програма охоплює низку як нових, так і існуючих соціальних, освітніх та інших програм, орієнтованих на молодь різних віків. Програма безкоштовно надається неприбутковим громадським організаціям, які - знову ж безкоштовно - навчають молодь комп'ютерної грамоти.
За словами Андрія Гайдамашка, за п'ять років проект "Відкритий світ інформаційних технологій" (IDEA) вже охопив 110 тис. осіб по всій Україні і в цьому році планується навчити ще 55 тис. осіб.
Так що побороти проблему молодіжного безробіття цілком реально, кажуть експерти. Якщо кожен внесе свій вклад, ми зможемо уникнути появи "втраченого покоління" молоді, яке не змогло знайти собі місця на ринку праці.
Важливо
Що потрібно зробити молодій людині для працевлаштування
· Правильно вибрати спеціальність, орієнтуючись не тільки на свої здібності, але і на потреби ринку праці.
· Отримати необхідні професійні знання.
· Опанувати комп'ютер не на рівні користувача Інтернету та онлайн-ігор, а більш професійно - хоча б Word і Excel.
· Мотивувати себе до праці, зрозуміти, для чого потрібна робота.
· Скласти правильне резюме, скориставшись порадами фахівців.
· Звернутися за допомогою до фахівців Центру зайнятості, вивчити досвід пошуку роботи інших людей.
· Знизити свої очікування щодо зарплати - доходи на першому місці роботи дуже рідко бувають високими.
Думка психолога
- Насправді все не так вже погано, і кожен п'ятий у віці від 15 до 24 - це далеко не вся молодь, - зазначила "КП" віце-президент НПЦ "Діаналіз" психолог Вікторія Єгорова. - Так що говорити про те, що молоді українці не хочуть працювати, було б перебільшенням. Так, якась частина не хоче, але тут визначальним фактором є загальний рівень особистісного розвитку. Є ледачі, нерозвинені, обмежені люди, яким для комфортного існування достатньо мінімуму - "хліба і видовищ", тобто фастфуду та телевізора. А ось чому цей рівень такий, вже інше питання.
Основна причина - загальна соціальна ситуація в країні, яка, проектуючись на конкретну людину та підкріплюючись матеріальною базою, визначає життєву позицію кожного з нас. Молоді люди ще тільки визначають для себе цю позицію. Цінності, засвоєні з дитинства, сімейні правила та традиції, приправлені нав'язаними законами суспільства споживання, нерідко призводять до пасивної позиції "нічогонебажання" та "байдикування". Плюс брак мотивації корисної діяльності, дефіцит сенсу життя.
Причому в період соціальної невлаштованості, невизначеності в майбутньому, невпевненості в підтримці та захисті державними інститутами поняття втрати сенсу життя стає особливо гострим. І тут особливого значення набуває сім'я. Як усі ми вже зрозуміли, порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих. І якщо державі немає діла до наших дітей, доведеться допомагати їм самим, в тому числі і мотивуючи до праці.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
14138
11516
135
26
150
25
135
9
153
14
161
13
142
26
159
11
150
35
128
1
143
20
155
25
142
12
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Чернівцях та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26643 грн.
Jobs.cv.ua
- 8209 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...