Як втримати кращих? Секрети внутрішньої мотивації
“Я краще найняв би людину з ентузіазмом, ніж людину, яка усе знає”.
Джон Девісон Рокфеллер,
перший доларовий мільярдер
в історії людства
Процес “випаровування” внутрішньої мотивації часто залишається непоміченим, поки не виникають зриви в роботі або співробітник несподівано не залишає компанію. Іноді це відбувається тому, що фінансова винагорода молодого фахівця сильно відстає від його фактичних успіхів. Проте нерідко вирішальною причиною зриву є зміна внутрішньої мотивації на демотивацію і найчастіше – з вини керівництва. Особливістю внутрішньої мотивації є те, що організація практично не здатна вплинути на неї у бік посилення, але зменшити її здатна. Таким чином, необхідно докласти усіх зусиль для мінімізації цього негативного впливу.
Які ж чинники здатні знищити внутрішню мотивацію?
Один рекрутинговий портал провів дослідження “Чим вас дратує начальник?”, у якому взяло участь більше 2800 респондентів. На першому місці виявилися такі якості, як невміння чітко формулювати цілі, небажання слухати інші точки зору і небажання вникати в проблеми. Більше 30% також дратують грубість або крики начальника. Дослідження американських і європейських соціологів про основні причини звільнення співробітників показали, що перші місця займають не матеріальні блага, а невміле керівництво.
Ось основні чинники демотивації, які впливають на рішення залишити компанію:
– невиправдані очікування співробітника через занадто прикрашену інформацію на співбесіді про компанію і про перспективи;
– ігнорування ідей та ініціативи співробітника;
– відсутність визнання досягнень і результатів з боку керівництва;
– залишилися незатребуваними які-небудь ключові навички співробітника, які він сам цінує;
– немає особистого і професійного зростання;
– відсутність змін в статусі співробітника;
– відсутність інформації, почуття причетності до компанії.
Зазвичай, при вступі на роботу новий співробітник чує, що від нього чекають ініціативи і творчого підходу. А насправді часто уся ініціатива “гаситься”, ледве встигнувши народитися. Звичайно, за роботою співробітників має бути контроль, але, якщо начальник постійно втручається в кожну дрібницю, перевіряє декілька разів роботу, це не лише віднімає багато часу у підлеглих, але й перетворює здібних і творчих людей на обмежених у своїх діях і несамостійних функціонерів.
Керівник, який щодня вимагає від своїх підлеглих швидкої і злагодженої роботи, повинен сам відповідати цим вимогам. Співробітники чекають від начальників чітких недвозначних вказівок, конкретних рішень, уміння брати на себе відповідальність. Важко працювати з людиною, у якої, як мовиться, сім п’ятниць на тижні, тобто постійно міняються пріоритети. Для мотивованих співробітників немає ситуації гіршої, ніж відсутність мети або внутрішнього планування, коли усе залежить лише від наступного миттєвого захоплення шефа.
Якщо начальник привласнює усі заслуги тільки собі, то бажання проявляти активність природним чином пропадає. Кожен співробітник хоче визнання своїх заслуг – в успіху компанії є і його частка.
Деякі керівники приховують від співробітників інформацію про майбутні зміни у фірмі – не хочуть зайвий раз розбурхувати колектив і породжувати марні чутки. На жаль, знамените висловлювання: “В Росії усе таємниця, але ніщо не секрет” – актуальне і сьогодні, і не лише для Росії. Відсутність уявлення про перспективи або спотворена інформація про плани керівництва часто стають причиною втрати цінних співробітників.
“Здебільшого співробітники йдуть від начальників, а не з компаній”.
Роберт Саттон,
професор, автор досліджень
у сфері менеджменту і мотивації
Багато керівників настільки звикли маніпулювати людьми, що для них “мотивація” і “маніпуляція” змішуються. У чому ж принципова різниця між цими поняттями?
Мотивацією можна назвати внутрішнє бажання людини діяти з метою отримати щось або уникнути чогось. Відмітною ознакою мотивації є наявність вигоди для обох сторін такої угоди за принципом “виграв – виграв”. Мотивація – наслідок добровільної угоди працівника і компанії про результат праці. Результат при цьому має бути обов’язковим і вимірним, інакше персонал вимагатиме винагороди за сам процес – “ми копали – платіть”.
Маніпуляція – це нав’язування своїх правил гри, маніпулятор використовує іншого у своїх інтересах, як об’єкт, а не як учасника діалогу. При цьому інша сторона погоджується на свідомо невигідні для себе умови, на шкоду своїм інтересам. Маніпулятори грають на різних людських почуттях: почутті страху, провини, жалості, невпевненості в собі.
Зверніть увагу, що маніпулятор найчастіше або шукає виправдання своїм діям у минулому, або говорить про якесь туманне майбутнє (“ми у вас віримо і коли-небудь неодмінно це позначиться і на вашому фінансовому становищі”), нібито вплинути на сьогодення він ніяк не може. Маніпуляція завжди будується за принципом “мій виграш – твій програш”. У такий спосіб можна отримати миттєву вигоду, але побудувати довгострокові продуктивні стосунки не можна. Тому у керівників-маніпуляторів плинність кадрів – характерне явище.
Мотивація в кризу
Криза – важка пора. Навантаження на персонал зростає, ентузіазм падає. Кращі співробітники дивляться на сторону у пошуках кращих умов, адже попит на ключових фахівців і в кризу не знизився. Як зберегти колектив в умовах дефіциту засобів?
Звичайно, матеріальна сторона питання це далеко не усе. Іноді публічна оцінка праці і старань співробітника буває важливішою від грошової премії. Просунуті керівники прислухаються до психологів і влаштовують для співробітників фото- і відеозйомки, які потім розсилають корпоративною поштою, щоб усі могли подивитися на передовиків. Психологи відзначають, що гра на амбіціях – один з найвигідніших способів утримати співробітників в компанії, не збільшуючи зарплату і не виплачуючи премій.
У кризові часи начальники згадують радянський досвід – в офісах знову з’явилися дошки пошани, співробітникам роздають грамоти і розсилають листи подяк. Працівникам подобається, коли їх хвалять: конкурси і змагання цікаві для 7% респондентів, корпоративний відпочинок – для 7%; фотографія на дошці пошани – для 5%. Але помітно більше – 16% – цінують, якщо керівництво допомагає їм в особистих справах: робить гнучкий графік роботи для мами з маленькою дитиною або допомагає отримати кредит тощо.
“Не важливо, яку посаду ви займаєте і що робите. Визначати, досягнете ви мети чи ні, будуть ваші успіхи в залученні прибічників і турбота про них”.
Томас Пітерс, гуру менеджменту,
бізнес-консультант
www.hrliga.com
Підготувала Мар’яна ЧОРНА
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
14138
11516
135
26
150
25
135
9
153
14
161
13
142
26
159
11
150
35
128
1
143
20
155
25
142
12
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Чернівцях та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26643 грн.
Jobs.cv.ua
- 8209 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...