Реєстрація в службі зайнятості: запитання та відповіді

Відповідно до законодавства кожен громадянин має право звернутися до державної служби зайнятості та отримати безкоштовно консультацію, відповідну інформацію та сприяння у пошуку роботи або працевлаштовуватися самостійно.

— Хто може зареєструватися у службі зайнятості?
— Реєстрації в державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, підлягають усі незайняті громадяни, які звернулися до служби зайнятості за сприянням у пошуку роботи та виявили бажання зареєструватись у службі незалежно від причини звільнення з підприємства, установи, організації.
Зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить запис у відповідній картці.

— Чи можна зареєструватися у центрі зайнятості не за місцем постійного проживання і які документи потрібно подати?
— Згідно зі ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991р. №803-ХІІ, зі змінами та доповненнями, реєстрація особи як такої, що шукає роботу, провадиться за місцем проживання (реєстрації місця проживання) громадянина після пред’явлення ним паспорта і трудової книжки, а в разі потреби — військового квитка, документа про освіту або документів, що їх замінюють.

— Якщо у людини немає паспорта, чи може вона зареєструватися у центрі зайнятості?
— Постановою Кабінету Міністрів від 14.02.2007р. №219 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних. Відповідно до абзацу другого п. З цього Порядку, у разі, коли громадянин не має паспорта або він поданий до органу внутрішніх справ для оформлення чи переоформлення, може бути пред’явлена довідка про реєстрацію місця проживання, видана житлово-експлуатаційною організацією або органом внутрішніх справ, а також свідоцтво про народження (для осіб, які не досягли 16 років).
За відсутності трудової книжки громадянин, який вперше шукає роботу, повинен пред’явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку, а військовослужбовці, звільнені з військової служби, також військовий квиток (абзац третій п. З Порядку).
Для реєстрації в державній службі зайнятості громадяни подають копії документів (трудової книжки, диплома або іншого документа про освіту), що зберігаються в їх особових справах (абзац четвертий п. З Порядку).

— Чи є особливості у поданні документів інвалідами, випускниками навчальних закладів?
При реєстрації (відповідно до п. 4 зазначеного Порядку) додатково потрібно пред’явити документи:
1) випускникам вищих навчальних закладів, які навчалися за державним замовленням і звернулися до державної служби зайнятості протягом року з дня закінчення навчання, — направлення на роботу і скріплену печаткою замовника довідку про відмову у працевлаштуванні чи довідку про надання можливості самостійного працевлаштування, форми яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1996р. №992;
2) громадянам, які втратили роботу в колективних сільськогосподарських підприємствах, — довідку про вихід із складу сільгосппідприємства, сільськогосподарського кооперативу чи акціонерного товариства, видану підприємством, кооперативом, товариством;
3) громадянам, які отримують пенсію відповідно до законодавства, — пенсійне посвідчення;
4) інвалідам — посвідчення інваліда, довідку до акта огляду МСЕК та індивідуальну програму реабілітації.

— Як надається статус безробітного?
— Якщо громадянин, зареєстрований у державній службі зайнятості як такий, що шукає роботу, двічі відмовився від підходящої роботи, він не може бути визнаний безробітним.
Такий громадянин знімається з обліку і протягом трьох місяців йому можуть надаватися лише консультаційні послуги. Після закінчення трьох місяців з дня зняття з обліку громадянин може зареєструватися повторно в державній службі зайнятості як такий, що шукає роботу (п. 8 Порядку).
У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянину статусу безробітного (за його особистою заявою) приймається державною службою зайнятості на восьмий день (ст. 2 Закону “Про зайнятість населення”).
Статус безробітного дає особі право на отримання допомоги з безробіття на умовах та в розмірах, визначених Законом “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000р. №1533-111, зі змінами та доповненнями. Розміри соціальних виплат залежать від страхового стажу, підстави звільнення та розміру заробітної плати, отримуваної громадянином перед звільненням.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад