Нацбанк оприлюднив перелік тимчасових обмежень на валютному ринку

Нацбанк оприлюднив перелік тимчасових обмежень на валютному ринку

Спершу чиновники показали фінансистам і простим українцям майбутню модель вільного ринку, потім оприлюднили перелік захисних заходів, які можуть застосовуватися в разі серйозних потрясінь. Тепер же опублікували найголовніший документ – список валютних табу, який почне діяти одночасно з набранням чинності нового закону 7 лютого 2019 року.
Це вже не гіпотетичний звід правил, а конкретні обмеження, які банки та їхні клієнти повинні будуть дотримуватися доти, доки Нацбанк не визнає за можливе послабити валютну хватку. Як і очікувалося, документ вийшов громіздким. Щоб описати всі перепони на шляху валютної лібералізації, чиновникам знадобилися 67 аркушів паперу. Самі норми умістили в 150 пунктів.
Нацбанк зберіг більшість чинних зараз обмежень

  •     Ліміт на продаж готівкової валюти в еквіваленті 150 тис. на день в одному банку.
  •     Заборона викуповувати у резидентів (крім банків) валютні ОВДП за валюту.
  •     Купівля валюти під імпортні контракти тільки в одному банку.
  •     Обов’язковий продаж 50% валютної виручки експортерів на наступний день.
  •     Заборона купувати валюту за рахунок кредитних коштів.
  •     Заборона на кредитування нерезидентів у гривні.
  •     Обмеження на репатріацію дивідендів – не більше €7 млн за місяць і тільки по нарахуваннях в період до 2017 року включно.
  •     Заборона видавати готівкову валюту в банкоматах тощо.

Разом з тим, деякі послаблення будуть введені вже 7 лютого. Наприклад, НБУ дозволить людям купувати і продавати валюту он-лайн (в мобільних додатках, банкоматах тощо) в межах ліміту 150 тис. грн на день. Будуть скасовані індивідуальні ліцензії для валютних переказів резидентів за кордон (замість них використовують систему е-лімітів). Знімається вимога здійснювати суворий валютний нагляд за експортно-імпортними операціями в межах 150 тис. грн. Втім, все це дрібниці, які не зроблять істотного впливу на ринок.
Чого не можна сказати про головну зміну: Нацбанк зважився на збільшення граничного терміну перерахування в Україну валютної виручки за зовнішньо-економічними контрактами, причому відразу вдвічі. Планується, що з лютого 2019 року експортери та імпортери зможуть закривати угоди й проводити платежі в термін до 365 днів (зараз 180). Це, вважають експерти, може обернутися серйозними неприємностями для гривні.
«Якраз зараз йде контрактація на 2019 рік, і бізнес точно закладе валютні новації від Нацбанку в свої контракти. І повернення валютної виручки протягом 365 днів в тому числі. Це дає можливості для широкого маневру по зовнішньоекономічних контрактах», – зазначив голова правління RwS Bank Владислав Кравець.
І відразу попередив про можливі наслідки для курсу.
«Збільшення термінів повернення валютної виручки – це, звісно, ризик з боку Нацбанку. При нестабільності на міжбанку бізнес зможе довше притримувати повернення виручки, і буде дефіцит валюти. Як наслідок – курсове розгойдування на ринку», – зауважив Кравець.
https://news.finance.ua/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад