Ринок праці: хто затребуваний і скільки заробляє

Так уже сталося, що випускники наших шкіл часто вступають до вишів не за здібностями, не за покликанням, а за інерцією. Дбайливих батьків гріє думка про те, що, отримавши диплом, їх чадо буде сидіти в теплому кабінеті з чистими ручками, не клятий, не м'ятий - встигай тільки зарплату отримувати. Однак сьогодні все частіше після закінчення вузу або працюють не за фахом, або поповнюють армію безробітних. Основна проблема - мало хто досліджує поточний попит і доносить ці цифри до відома учнів. Всі пішли в юристи та економісти. Так, за даними фахівців Конфедерації роботодавців, 42% безробітних по всій Україні - це економісти і юристи.

У той самий час, коли абітурієнти штурмують юридичні та економічні факультети «вишок», старі добрі технікуми і профтехучилища скромно курять в стороні. Тут не вимагають наявності семи п'ядей у чолі, не виставляють величезні рахунки за семестр, забезпечують тимчасовим житлом і робочим місцем. Проте думка про те, що після закінчення средньотехнічної навчального закладу доведеться піти на таку роботу, де потрібно працювати (!), Молодь не приваблює. Не те щоб випускники шкіл зовсім до нас не йшли. Усі спеціальності, пов'язані з ремонтом автомобілів, користуються завидною попитом. Так само як не скаржимося на недобір операторів комп'ютерного набору. Але за деякими спеціальностями спостерігається відчутний недобір. Так, мінімальні набори виробляються у нас за спеціальностями: машинне, токарне, фрезерне справу. Уже сім років, як довелося ліквідувати ліцензію на спеціальність верстатник широкого профілю - довгий час заяв від абітурієнтів не надходило взагалі. Зараз склалася така ситуація, що знайти хорошого фрезерувальника в Україну майже неможливо. Доходить до того, що в макетних майстерень, конструкторських бюро, там, де потрібно зробити деталь з ювелірною точністю, викликають пенсіонерів радянського гарту. Вся справа в тому, що старше покоління вже вийшла на пенсію, а молоде просто не прийшов.

Перекіс стався через різке спаду промисловості. Заводи раптом перестали замовляти фахівців, випускники не змогли працевлаштуватися, що прийшли їм на зміну вибрали більш вигідні спеціальності. Результат - розрив між виробництвом і підготовкою кадрів. Останні з могікан тепер - на вагу золота.

Потрібні!

Те, що роботодавці буквально полюють за робочим класом, підтверджують і в рекрутингових агентствах. «Попит на робітничі спеціальності завжди високий, - хором заявляють аналітики компанії« Робота Плюс », рекрутингового агентства« Пропоную роботу »та тижневика з працевлаштування« Пропоную роботу ». - Тлумачні робітники були нарозхват і до кризи, і в самий його розпал. Роботодавцям доводиться ганятися за хорошим фахівцем: якщо один вказав зарплату в 3000 грн., Інший ставить вже 3500, щоб працівника переманити. Але, на жаль, запити роботодавців іноді дуже складно виконати. Адже вони вимагають готових фахівців з розрядом і досвідом роботи (будь то токар, слюсар чи фрезерувальник). А ситуація часто складається така: вчорашні студенти профтехучилищ не поспішають шукати роботу за фахом. Приходить плиточник, ми потираємо руки: професія затребувана, зарплата гідна - є що запропонувати. А він за фахом працювати не хоче - йому роботу в офісі подавай ». З молодими ентузіастами інша проблема: замовники не готові витрачати час і сили на навчання «сирого матеріалу».

Найдефіцитніші

Зате готових майстрів відривають з руками і ногами. «Дуже великий попит на плиточників, штукатурів. Запитують цілі бригади. Також дуже затребувані слюсарі, монтажники, електрики. Для цих фахівців в нас відкрито більше 100 вакансій, а дзвінків надходить 25-30 на тиждень », - зізнається представник агентства« Пропоную роботу ».

Через брак фахівців складно закриваються вакансії для автослюсарів, Шиномонтажник, автослюсарів-ходовик, автоелектриків, зварювальників. До речі, українські зварювальники варті окремої розмови. Їх знання і вміння по достоїнству оцінили за кордоном, звідси дефіцит фахівців в Україну. У Норвегії, наприклад, хорошому зварнику пропонують заробітну плату в десятки разів вище, ніж в України. Зарубіжні підприємства безпосередньо працюють з Інститутом електрозварювання ім. Є. Патона, так як тут готують фахівців найвищого рівня, а такі потрібні завжди і скрізь.



Ложка дьогтю

Але не все так райдужно в робочому секторі ринку праці, як може здатися на перший погляд. Особливо у сфері промисловості і виробництва. Нових людей набирають дуже мало. Навіть у лідерів ринку відкриті поодинокі вакансії на робочі спеціальності. В основному ж затребувані менеджери з продажу та керівники середньої ланки. Навіть у відносно благополучній сфері виробництва повсякденного попиту (FMCG-ринок), де за рахунок швидкого обороту і орієнтації на внутрішній ринок справи як і раніше йдуть непогано, рідко коли набирають робітників. Найбільше в цій області шансів знайти роботу у інженерів вузької спеціалізації і менеджерів. У рідкісних випадках, коли відбувається збільшення потужностей на виробництві, відкриваються вакансії робочих спеціальностей. І взагалі не набирають нових людей на машинобудівні підприємства. Скорочення людей на підприємствах за час кризи досягли 50%. Зараз завантаженість потужностей - від 10-ти до 20-ти%. З початку цього року нікого не скорочують, а й нових людей, природно, не беруть.

Що стосується будівництва, то сьогодні, якщо і набирають людей, то на будівництво приватних будинків. Великих будівництв зараз мало. А на тих, що розморожуються або запускаються, вже є люди. Зараз нові робочі місця для будівельників рідко створюються. Відсутніх викликають з довгострокових відпусток. Багато компаній працюють за системою аутсорсингу. Це коли агентство надає тимчасових працівників, з якими складають строкові договір на 2-3 місяці.

Не повинно вводити в оману і велику кількість вакансій для вантажників і різноробочих. «Так, у нас є 173 вакансії для вантажників. Але при цьому на тиждень надходить 200 дзвінків від шукачів. За різноробочим така ситуація: на 154 вакансії - 250 дзвінків на тиждень », - говорить представник агентства« Робота плюс ».

Резюме

Отже, попитом користуються ті робітники, які можуть надати «швидку допомогу» людині в повсякденному його життя - по хатній роботі, з обслуговування автомобілів, тобто які можуть вирішувати першочергові побутові завдання. У них робота є завжди. Менш затребувані ті, хто спеціалізується на ремонті квартир і будівництві приватних будинків (тут особливо в ціні вузькопрофільні фахівці - каменярі, плиточники і т. п.). І вже зовсім не перебирають харчами робітники, задіяні на виробництвах.

Скільки заробляють

«Заробітна плата у робітників найчастіше відрядна. Більшість роботодавців не вказують конкретні цифри, адже є кілька факторів, що впливають на розмір зарплат (сезонність, обсяг замовлень), - розповідають в тижневику «Пропоную роботу». - Але в більшості випадків можна сказати, що висококваліфіковані робітники можуть отримувати більше дипломованих фахівців. Інженеру-енергетику пропонують з / п в 1600 грн., А механіку - 3200 грн. ».



Вовка ноги годують

Звичайно, вказують зарплати і трохи менше. Скажімо, зараз є пропозиції для електрика з зарплатою в 2500 грн. Але при бажанні він може заробити набагато більше. «Уявіть, що електрик працює в« Київенерго »(це його основна робота) і отримує там 2500-3000 грн., - Розповідає голова правління об'єднання співвласників багатоквартирних будинків у Дніпровському районі Дмитро. - Плюс - наші 1500 грн. Це вже більше 4000-4500 грн. Врахуйте при цьому, що він може виконувати замовлення де-небудь ще. Так, сантехнік отримує у нас 1300 грн. Здавалося б, небагато. Але врахуйте при цьому, що у нього на балансі ще кілька будинків, де він заробляє не менше. Разом, скажімо, якщо у нього 4 будинки на обслуговування, то за місяць може накапати 5200 грн. Так що його загальний дохід залежить тільки від працьовитості ».

Мужезаменітелі

Умільці також затребувані в конторах, які в народі охрестили «Чоловік на годину». До їх співробітникам часто звертаються, коли вже не сподіваються на жеківських працівників, або коли в будинку безрукий або дуже зайнятий чоловік. «За великим рахунком, на освіту і стаж здобувачів при прийомі на роботу я не дивлюся. У моїй команді працюють навіть 20-річні хлопці з незакінченою вищою, ще й не за фахом. Для мене важливіше, як людина витримає перевірку на ділі », - розповідає засновник компанії послуг Юрій, в колишньому комп'ютерник, всього за пару років освоїв премудрості будівельної справи. Своєю команді «погодинних мужів» Юрій пропонує нефіксовану зарплату. Основна її частина - відсоток від заробленого для фірми. При повній завантаженості один робочий може одержати 300-400 грн. на день. Коли улов невеликий, доведеться задовольнятися 150-200 грн. Разом при 5-денному робочому тижні можна заробити на місяць в середньому 4000-6000 грн.

«Є фірми, в яких тарифікація погодинна. Але я вважаю, що це неправильно. У цьому випадку майстру вигідно розтягувати процес. У нас же існує прайс-лист, в якому вказана фіксується вартість кожної з послуг. За який відрізок часу виконати роботу - півгодини або три - особиста справа кожного ». На сьогодні з 30 анкет, надісланих претендентами, Юрій вибирає тільки дві. Решта чекають своєї черги - раптом в недалекому майбутньому доведеться проводити добір персоналу.

Вільне плавання

І все ж, заповзятливі в пошуку наживи відправляються у вільне плавання. Всі, кому набридло працювати «на дядю», об'єднуються в нелегальні НП. «Кілька наших випускників-столярів, попрацювавши на державних підприємствах за розподілом, скинулися грішми, купили старий автомобіль і стали роз'їжджати по місту, виконуючи приватні замовлення по установці дерев'яних вікон, дверей і настилу паркету. Ще один випускник, поживши на ставку оператора комп'ютерного набору, зорієнтувався і відкрив свою маленьку справу. Він друкує під замовлення брошури, календарі, плакати та листівки », - ділиться директор Київського професійного ліцею« Політехнік »Павло Поляков.

Олена Францева
За матеріалами «Сегодня.ua»

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад