Зайнята і бідна, або Чим відрізняється українська молодь від європейської

Зайнята і бідна, або Чим відрізняється українська молодь від європейської

Сучасна молодь живе в більш технологічно і економічно розвиненому світі і може похвалитися кращим здоров'ям та освітою.

У дослідженні Deloitte 2016 року йдеться про покоління народжених у 1980-2000 роках: "Вони вже не лідери завтрашнього дня, але все більше й більше лідери сьогоднішнього дня".

Це легко підтверджується рейтингами 30 under 30 від Forbes, які включають в себе молодих стартаперів та громадських активістів.

Водночас їх менш "зіркові" ровесники не можуть знайти собі місця в сучасному світі, який потрясає фінансовими кризами, війнами та соціальними заворушеннями. У деяких країнах вони почуваються такими ж незахищеними з точки зору роботи, як і молодь їхнього віку 50 років тому.

На підставі Дослідження української робочої сили експерти VoxUkraine проналізували безробіття серед української молоді і в Євросоюзі після кризи 2008 року і в період останнього економічного спаду.

Наскільки велика ця проблема в Україні?

Рівень безробіття низький. Рівень безробіття серед молоді в Україні нижчий, ніж середній по країнах Євросоюзу. Так, за результатами 2013 року він склав 15% в Україні і 22% в Євросоюзі. Це свідчить про серйозність цієї проблеми для європейських країн. У шести країнах Євросоюзу безробіття серед недавніх випускників перевищує 30%, а в Греції досягає 55%. Розрив між безробіттям серед молоді і серед дорослого населення коливається між 3% у Німеччині та 32% у Греції, із середнім показником для країн Євросоюзу на рівні 12%. Україна за цим показником перебуває нижче середнього рівня, з розривом між безробіттям серед молоді і дорослого населення на рівні 9%.

Ненадійна робота рідкість. Тимчасові контракти і часткова зайнятість, які вважаються ненадійною формою працевлаштування, для України не характерні, і немає доказів, що така форма більш поширена серед молоді, ніж серед дорослого населення.

Наприклад, тимчасові контракти укладає приблизно 4,6% українських випускників, порівняно з середнім значенням 26% в Євросоюзі. Часткова зайнятість становить 5,3%, порівняно з 13,3% для європейських країн.

Так, в Польщі, Італії, Іспанії та Португалії більше половини контрактів, укладених з молоддю, були тимчасовими, а часткова зайнятість найбільше поширена в Нідерландах і охоплює близько 44% випускників.

Такі типи зайнятості з'являються тому, що роботодавці хочуть перенести на працівників ризики, пов'язані з невизначеністю на світових ринках. У країнах Європи молодих людей дуже багато серед тимчасово зайнятих ще й тому що, заходячи вперше на ринок праці, вони не мають ні досвіду, ні професійної мережі контактів, ні репутації. Але у разі з неповною зайнятістю ситуація відрізняється.

Ринок молодіжної праці більш стійкий до економічних криз. Український молодіжний ринок праці більш стійкий до економічних рецесій. У 2013 році реальний ВВП України був на 4% нижчим, ніж у 2007 році – як і в багатьох інших країнах, таких як Кіпр, Естонія, Фінляндія, Данія. При цьому рівень безробіття серед молоді майже не змінився, якщо порівнювати з країнами, які також постраждали від кризи.

Остання економічна криза в Україні також не спричинила появи армії безробітних дані офіційної статистики показують, що при постійному щорічному падінні ВВП, що привів до 20% падіння порівняно з січнем 2011 року, рівень безробіття навіть знизився, і в другому кварталі 2015 року склав 9%.

Чи означає це, що випускники в Україні мають ті ж можливості, що й молоді люди в Швеції, Чехії, Великобританії, Естонії або Бельгії країнах, близьких до України за рівнем безробіття серед молоді? Відповідь негативна.

Чому в Україні низький рівень безробіття?

По-перше, група молодої робочої сили в Україні вужча, ніж у більшості європейських країн. Ми можемо побачити це, порівнюючи високий відсоток молоді, що вчиться в вишах, і відносно високий відсоток людей категорії NEET (Not in education neither in employment nor training) – не навчають і не працюють, які виключаються при розрахунку рівня безробіття.

За даними останнього звіту про індекс глобальної конкурентоспроможності (Global Competitiveness Index), Україна посідає 13 місце серед 144 країн за поширеністю вищої освіти лише Греція, Фінляндія та Іспанія серед країн Євросоюзу демонструють більш високий показник.

З одного боку, країна з низьким попитом на молодих професіоналів створює стимули вчитися довше. З іншого боку чим довше люди вчаться, тим менша частка економічно активного населення серед молоді.

29% українців, як і в середньому по Європі, не зайняті ні отриманням освіти, ні роботою, ні тренінгами. Враховуючи велику частку студентів і велику частку неактивної молоді, рівень безробіття в Україні дійсно низький, але це стосується лише порівняно невеликої групи молоді, яка все-таки бере участь у ринку праці.

По-друге, понад 15% молодих людей зайняті в тіньовому секторі. Якби в країні діяли суворіші правила, що регулюють відносини роботодавця і працівника, як у багатьох країнах Євросоюзу, ці люди виявилися б безробітними.

За даними Європейського соціального дослідження (ESS), Україна один із лідерів за рівнем зайнятості за рамками національного законодавства. Тільки в двох європейських країнах неформальна зайнятість вища, ніж в Україні, це Ірландія та Кіпр.

Зайнятість у тіньовому секторі не лише причина недоплачених податків у державну казну або неконтрольованої якості виробництва в країні, це ще й відсутність захисту прав найманих працівників. Слабкі інститути в Україні і низький захист прав працівників, як у формальному, так і в неформальному секторі, створили серед роботодавців нездорові практики, які допомагають компаніям адаптуватися до економічних спадів. Зокрема, роботодавець у приватному секторі, наприклад, може затягувати з виплатою зарплати, або змушувати працівників йти в неоплачувані відпустки, або зменшувати робочий час.

По-третє, можливо, знайти роботу в Україні легше, ніж в Євросоюзі, але оплата праці менша. Наприклад, середня зарплата в Україні дуже низька, зараз вона становить приблизно 170 доларів на місяць, а мінімальна зарплата ледь досягає 60 доларів на місяць, що робить українські зарплати найнижчими в Європі.

Згідно з дослідженням Аспена Горрі (Aspen Gorry), доцента кафедри економіки і фінансів школи бізнесу в Utah State University, мінімальна зарплата, як і регулювання ринку праці в цілому, негативно впливає на зайнятість, особливо серед молодих людей.

У країнах із відносно низькими зарплатами, поганим захистом прав працівників і слабкими профспілками, до яких належить Україна, витрати роботодавця на найм нового співробітника зовсім невеликі, що є додатковим поясненням вищого рівня зайнятості серед молоді в Україні.

Висновки

Український ринок праці здається більш сприятливим для молоді, ніж у країнах Євросоюзу. Він досить стійкий до економічних спадів. Безробіття серед молоді на рівні 15% у 2013 році виглядає для України значно меншою проблемою, ніж для країн Європи, де вона досягає максимальних 55% із великим розривом між зайнятістю молоді та людей за тридцять.

Однак за цими сильними даними ховається низький рівень участі в ринку праці, нестабільні умови найму і праці, довгі роки освіти, які потім не винагороджуються. Більше того, молоді українці, які працюють, отримують нижчі зарплати, ніж їхні ровесники в Євросоюзі, що само по собі може завдати шкоди здоров'ю та добробуту в довгостроковій перспективі. Традиційно, трудова політика та реформи перебувають на периферії уваги чиновників, незважаючи на їхні численні передвиборчі обіцянки підвищити зарплати і створити нові робочі місця.

Це явище певним чином пояснюється тим, що всі зусилля, спрямовані на стимулювання економічного зростання, лібералізацію ринків, дерегуляцію економіки і зниження податкового навантаження, одночасно виявляються спрямованими і на створення робочих місць і зниження структурного безробіття.

Але стан ринку праці не лише похідна економічного зростання. Він відіграє важливу роль або в стимулюванні економічного розвитку, або в його стримуванні, завдаючи шкоди людському капіталу і знижуючи продуктивність праці. Так, наприклад, в Індексі економічної свободи за 2016 рік Україна перебуває на 147 місці зі 186 країн за показником свобода праці, набравши 47,9 бала, і на 162 місці в загальному рейтингу країн.

Показник включає в себе різні аспекти законодавчого та регуляторного поля ринку праці країни, включаючи нормативи щодо мінімальної оплати праці, тимчасового звільнення, умов розірвання трудового договору, обмежень на найм і робочих годин, плюс індикатор участі в робочій силі, який вимірює потенційні можливості ринку праці.

Щоб наблизитися до найуспішніших економік таких як Гонконг, Сінгапур, Велика Британія або США, Україна має прискорити роботу над Трудовим кодексом, проект якого зараз піддається суворій критиці з боку профспілок.

Але не варто забувати, що при недотриманні принципу верховенства права навіть найкращі закони нічого не варті. Отже, ключем до поліпшення ринку праці і створення нових можливостей для молоді та всього населення є як вдосконалення законодавства, так і нормально функціонуюча правова система.

 

Стаття основана на даних дослідницького проекту Except і власних розрахунках авторів. Except дослідницький проект, який фінансується Євросоюзом у рамках програми Горизонт-2020. Мета Except розробка ефективних та інноваційних політичних ініціатив, щоб допомогти молодим людям у Європі подолати нестабільність ринку праці та ризики, пов'язані з цим.

http://www.epravda.com.ua/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад