Розрахунок готівкою в Україні поступово йде у минуле

Схоже, інтерес українців до платіжних карток надихає банкірів. Як каже директор департаменту роздрібного банкінгу одного з банків Антон Косторниченко, «зараз спостерігається стрімкий розвиток ринку безготівкових розрахунків». За даними НБУ, за останні чотири роки кількість операцій з картками збільшилася в 1,8 разу і вперше перевищила 1 млрд., а оборот за цими операціями з 2009 року зріс удвічі – у 2012 році він складав 741 млрд. грн. Цей рік також не «підкачав»: як зазначає начальник управління досліджень одного з банків Раїса Шафар, «люди стали активніше користуватися платіжними картками. Ключовий тренд першого кварталу – збільшення темпів приросту безготівкових операцій. Клієнти розплатилися картками на суму понад 34 млрд. грн., а це – близько 40% загального обороту минулого року».
Нічого дивовижного у цьому немає: нас, що ще нещодавно прекрасно обходилися «старою» доброю готівкою, все більше обкладають банківським пластиком. «Сьогодні майже у кожного працюючого українця є одна або декілька платіжних карток, – каже директор департаменту розвитку роздрібного бізнесу іншого банку Тетяна Шаповал. – Цьому, у тому числі, сприяє й те, що збільшилася кількість магазинів, котрі приймають до оплати карти, а також сайтів, де за надані послуги можна розрахуватися карткою. А ще – впровадження банками дистанційного обслуговування, інтернет-банкінгу».

Що новенького?
Інтерес українців до банківського пластику зростає не сам по собі – його постійно стимулюють, вводячи нові продукти і послуги. Так, наприклад, справжнім переворотом на ринку платіжних карт можна вважати впровадження безконтактних технологій «Visa PayWave» та «MasterCard PayPass» для розрахунків у торгово-сервісній мережі. «Формат безконтактної технології дозволяє відійти від традиційного поняття «платіжна картка» шляхом створення різноманітних стікерів, брелоків, гаджетів з чипом «PayWave» або «PayPass» для здійснення покупок», – каже експерт. Тобто для оплати придбання досить піднести забезпечений чипом товар до спеціального терміналу – його не треба передавати продавцеві та вводити будь-які коди. Новинку чекає велике майбутнє: мережа прийому безконтактних карток постійно розширюється, тобто і кількість власників таких платіжних засобів буде зростати.
Розвиваються і раніше впроваджені на ринку ідеї. Наприклад, дистанційне керування картковим рахунком за допомогою смартфонів і планшетів. Крім того, зростає популярність послуги переказів з картки на картку, випущених в межах однієї платіжної системи. У майбутньому такий спосіб перерахування грошей може витіснити традиційну послугу грошових переказів.

Не хочуть дешевшати
Ось чим банкіри не поспішають нас порадувати, так це помітним зниженням витрат на випуск і обслуговування платіжних карток. Так, за даними компанії «Простобанк Консалтинг», середні витрати на випуск і річне обслуговування карток «Gold MasterCard» у гривні знизилися з початку березня майже на 4 гривні, або на 0,7%, а на «золоті» картки від компанії «Visa» – на 2 гривні, або на 0,4%. Але це, хоч і невелике, але приємне здешевлення «золотого» пластика відбувалося на тлі подорожчання звичайних карток. Найбільше подорожчали «класичні» картки: «Visa Classic» – на 7,3%, «Mass MasterCard» – на 3,1%.
Банки у першу чергу зацікавлені у продажу преміальних карток (у них дохідність більша). Картки класу «Gold» все частіше пропонуються за спецціною, на особливих умовах або у рамках акційних пропозицій.
Втім, будь-яка статистика з поведінки «середніх» величин витрат на цьому ринку досить умовна, оскільки під одними і тими ж назвами клієнтам пропонуються частенько продукти, що помітно відрізняються. А це позначається на ціні. «Сучасна структура карткових продуктів більшості банків будується за принципом пакетів, які мають різну вартість залежно від наповнення сервісами і послугами, – каже експерт. – Тому може скластися враження, що тарифи банків відрізняються в рази».
До того ж, не лише у витратах щастя. Як запевняють банкіри, «головне здешевлення послуг для споживачів у тому, що банки об'єднуються в єдині банкоматні мережі. Чим ширша мережа, тим більше можливостей у власників карток уникнути комісій при знятті грошей з банкоматів. Стрімкий розвиток інтернет-технологій також дозволяє користувачам фінансових послуг здійснювати все більше розрахунків у мережі, не виходячи з будинку і не стоячи у черзі у банку, де касова комісія іноді може бути вищою».

Пластикове майбутнє
Судячи із заяв банкірів, майбутнє ринку платіжних карток України ясне і безтурботне: жодних потрясінь не передбачається. «Те, що впроваджується у нас, вже, як правило, було випробувано на розвиненіших ринках (у Європі, США), – каже Раїса Шафар. – Тому, роблячи прогнози для України, можна сміливо дивитися на досвід інших країн. У найближчі декілька місяців істотних змін на ринку чекати не варто».
Хіба що, на думку Антона Косторниченко, деякої активізації можна чекати з вересня, коли почне діяти ліміт Нацбанку на готівкові розрахунки (150 тис. грн.). Нас з вами радуватимуть розширенням вибору. «З'явиться більше нових і різних пропозицій кредитних карток за способом погашення заборгованості для різних потреб і категорій клієнтів: для тих, хто одержуює зарплату на картку, знімає гроші готівкою, використовує пільговий період при розрахунках карткою», – прогнозує Тетяна Шаповал.
А ось помітного зниження наших витрат на картки ніхто з банкірів, на жаль, пообіцяти не наважується. Хіба що, щоб утримати «зарплатових» клієнтів, банки знижуватимуть тарифи на зняття коштів у «чужих» банкоматах.

minprom.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад