Борг банки не прикрашає
У січні банки наростили загальний депозитний портфель на 1,9% (+11 млрд. грн.). У той же час кредитний портфель збільшився лише на 0,4% (+3,3 млрд. грн.). Така ситуація вже стала тенденцією – минулого року банки залучили на свої рахунки 77,2 млрд. грн., з яких на кредитування економіки було витрачено лише 17,3 млрд. грн.
У Нацбанку підрахували, що з 32,7 млрд. грн., залучених у 2012 році на валютні депозити фізичних і юридичних осіб, $2,6 млрд. (20,8 млрд. грн.) банки направили на повернення зовнішніх боргів. Ще $2 млрд. були розміщені на зарубіжних рахунках.
Одним з найбільших кредиторів банківської системи в січні стало населення. Громадяни внесли на рахунки рекордну суму – 8,6 млрд. грн. Такого великого припливу коштів система не знала з квітня 2010 року. Банкіри поки не готові їх інвестувати в економіку. "Залучені кошти переважно накопичуються на коррахунках банків. Про це свідчать і дуже низькі ставки за кредитами овернайт на міжбанківському ринку – близько 0,5%. Це та "подушка", яка є у банківській системі, і яка піде на кредитування економіки на її вимогу, – каже заступник голови правління одного з банків. – Банки неактивні в плані вкладення коштів у цінні папери, але частина ліквідності йде на ринок купівлі-продажу проблемних активів. А тут проявляють себе лише деякі кредитні установи". За даними Нацбанку, обсяг коштів на коррахунках банків до початку лютого досяг позначки 28 млрд. грн.
Проте довгі ресурси все ще дорогі, що знижує попит на них з боку бізнесу. "Вартість кредитів досі перебуває на дуже високому рівні – 20-21% річних. Для більшості підприємств це надмірне навантаження, яке не відповідає прибутковості їх бізнесу. Більше того, багато компаній, для яких залучення коштів у січні-лютому не критичне, вважають за краще відкласти переговори в очікуванні зниження відсоткових ставок, – каже інший банкір. – Фінансовий стан багатьох потенційних позичальників, як і раніше, нестійкий, що обмежує активність банків з видачі їм нових позик".
Учасники ринку обіцяють відновити кредитування, але поки не можуть назвати ні термінів, ні ставок. "Коли відбувається заміщення дорогої ресурсної бази дешевою, банки набирають портфель кредитних заявок для аналізу. Цей процес вимагає певного часу, особливо в корпоративному кредитуванні. Таким чином, зараз відбувається акумуляція кредитних заявок, і вони "вистрілять" вже найближчим часом", – каже перший заступник голови правління іншого банку. "Відставання динаміки зростання депозитних і кредитних портфелів пояснюється інерційністю процесів, січневе зростання ресурсної бази дасть приріст активів у лютому-березні", – прогнозують банкіри. Видача позик може відновитися найближчими місяцями. "За відсутності економічних шоків процес кредитування відновиться вже у цьому кварталі. Якщо ВВП буде зростати, інфляція буде під контролем, а курсові коливання залишаться незначними, усе це позитивно позначиться на стабільності кредитних ставок", – відзначають експерти.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
14138
11516
135
26
150
25
135
9
153
14
161
13
142
26
159
11
150
35
128
1
143
20
155
25
142
12
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Чернівцях та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26643 грн.
Jobs.cv.ua
- 8209 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...