Кравчиня внесена до "Книги рекордів України" за найбільший трудовий стаж

За останні двадцять років у роботодавців змінилися пріоритети: на провідних позиціях чоловіків замінюють жінки. Але про гендерну рівноправність в Україні говорити ще зарано.
Стереотипи про те, що чоловіки повинні бути годувальниками в сім'ї, починають відходити на другий план.
"Як мінімум йде до рівноправності. І жінка, і чоловік починають розділяти відповідальність за матеріальне благополуччя своєї родини. Наприклад, молоді мами виходять на роботу вже через рік після декрету, а деякі ще раніше. І справа не тільки у фінансових проблемах. Жінки хочуть робити кар'єру і не упустити свій зоряний час", - вважає Олена Довга, психолог. Однак, експерт зазначає - поки це тільки "перші паростки", про масову тенденцію говорити рано.
Змінюють підхід і роботодавці. "Раніше ніхто не хотів брати на роботу жінок так званого пологового віку. Ще складніше було працевлаштуватися молодим мамам. Зараз трохи змінилася ситуація. Роботодавець почав розуміти, що молода мама може бути навіть більш ефективною, ніж звичайний працівник. Вона не піде зайвий раз на каву, не буде витрачати час в курилках на даремні розмови, вона відповідально поставиться до своєї роботи і розподілу часу, оскільки їй ще потрібно встигнути до дитячого садка та вирішити домашні справи", - говорить рекрутер Костянтин Новак.
Психологи переконані - шансів обійти чоловіків в кар'єрі у слабкої половини більше. "Успішну кар'єру жінки може супроводжувати притаманна їм дипломатичність, м'якість, вони краще залагоджують контакти" - перераховує Олена Довга.
За даними американських фахівців з Grant Thornton International Ltd., чарівна половина людства дійсно здатна працювати старанніше за представників сильної статі. Різні дослідження демонструють, що той бізнес, у керівництві якого превалюють жінки, з точки зору віддачі перевершує своїх конкурентів. Обороти інвестиційного капіталу в таких компаніях вище на 66%, ніж у керованих переважно чоловіками, доходи від акцій - на 53%, а обсяги продажів - на 42%. Жінки приділяють більше уваги проблемам менеджменту та виробленню стратегії компанії, ризик-менеджменту й аудиту.
За даними експертів, якщо порівнювати нинішню затребуваність жінок на ринку праці, скажімо, з 70-ми роками минулого століття, то вона однозначно виросла - з 40 до 65%.
Втім, про становлення гендерної рівності в Україні говорити ще зарано. Поки більшість компаній відбирає собі працівників за статевими ознаками (незважаючи на те, що це заборонено законом).
"Найчастіше очікувану стать кандидата вказують в так званих традиційно "чоловічих" галузях ринку праці: "робочий персонал", "безпека", "інсталяція, сервіс", "транспорт, логістика" і "автомобільний бізнес". Однак, є й суто жіночі : "домашній персонал", "бухгалтерія", "адміністративний персонал" "- розповідають в дослідницькому центрі кадрового порталу HeadHunter.
На противагу, серед найменш гендерносегрегованих є нові і динамічні профсфери: "маркетинг, реклама, PR", "банки, інвестиції, лізинг", "мистецтво, розваги, мас-медіа", "консультування", "туризм, готелі, ресторани". "У цих галузях стать кандидата на посаду не цікавить роботодавця. Так само для вакансій на початку кар'єри стать майже не має значення. До ТОП-10 "чоловічих" вакансій з необхідним статтю" претендента потрапила одна з найбільш престижних профсфер - "вищий менеджмент". Тут чоловіки в шість разів більше бажані, ніж жінки", - зазначають в HeadHunter.
"Чоловіки, на відміну від жінок, є більш бажаними з боку роботодавців кандидатами на престижні та високооплачувані посади. Чоловіки мають більше можливостей працювати понаднормово та більше часу можуть присвячувати побудові кар'єри. За жінками продовжує залишатися закріпленою велика частина домашньої роботи та догляду за дітьми. Аналогічна діяльність, навіть будучи оплачуваною, виконується переважно жінками. Чоловіки стереотипно сприймаються як основні годувальники в сім'ях, тому вважається, що саме їм слід пропонувати кращу роботу і більшу зарплату", - пояснює соціолог і дослідниця гендерних питань з "Києво-Могилянської академії" Тамара Марценюк.
"В Україні поки ще чоловікам легше вибити собі підвищення та більшу зарплату, ніж їх колегам-жінкам. Так, я супроводжував двох кандидатів на посаду аналітика в одну компанію. У дівчини було більше досвіду, краща англійська, вона трималася більш впевнено, але їй запропонували зарплату на 500 доларів менше, ніж чоловікові, який претендував на ту саму посаду ", - розповідає Костянтин Новак.
"У нашій країні панує право грубої, нерозумної сили. В такому суспільстві до жінки ніколи не буде поваги. Та все квіточки один раз на рік... цього, на мій погляд, дуже мало", - коментує ситуацію з недавньою блокуванням Верховної Ради народний депутат Ксенія Ляпіна.
Дійсно, якщо порівнювати українську ситуацію на ринку праці з міжнародною, то можна з упевненістю стверджувати - в нашій країні поки ще домінує дискримінаційний підхід в суспільстві. За даними учасники дев'ятого конференції проекту "Київський діалог" на тему "Гендерна політика: успіхи - невдачі - перспективи", яка проходила в переддень 8 березня у Києві, жінки в Україні становлять 54% населення, але при цьому у Верховній Раді їх менше 10% . За цим показником Україна займає 115-е місце в світі.

А як у них?
В останні роки у світі зростає кількість жінок у державному управлінні. Вперше пост глави Міжнародного валютного фонду зайняла жінка - Крістін Лагард, а ще одна представниця прекрасної статі - Марія Дас Гракас Фостер стала першою в світі жінкою, яка очолила одну з п'яти найбільших нафтових компаній у світі - Petrobras. Такими країнами, як Аргентина, Бразилія, Австралія та Таїланд, керують жінки.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель є однією з найвпливовіших фігур в управлінні всієї Єврозони.
Однак, незважаючи на те, що жінки не поступаються чоловікам ані в рівні освіти, ані в професіоналізмі, тільки 3% компаній, що входять до складу Fortune500, наприклад, управляються жінками і 14,9% компаній з FTSE100 мають в якості керуючих директорів представниць слабкої статі .

ru.tsn.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад