Чи зростатимуть зарплати в Україні

Чи зростатимуть зарплати в Україні

Ситуація на ринку праці продовжує поліпшуватись, в регіонах, далеких від активних бойових дій збільшується кількість вакансій, деяких працівників важко знайти, а через велику інфляцію співробітники хочуть підвищення зарплат.

Пропозиція зростає, конкуренція падає

В Україні зростає ринок праці. Так, згідно з дослідженням ринку праці порталу Work.ua, у березні кількість опублікованих вакансій була на 14% більшою, ніж у лютому. Така кількість вакансій складає 91%, порівняно з показниками довоєнного 2021 р. Тобто ринок праці швидко повертається до довоєнного рівня.

Водночас конкуренція на ринку праці починає знижуватися. У березні 2023 р. вона вчетверо нижча, ніж була за аналогічний період минулого року.

У топ-5 регіонів, у яких зараз найбільше вакансій входять: Київська, Львівська, Дніпропетровська, Одеська, Івано-Франківська області. Разом з цим робота та кандидати повертаються і у прифронтові області.

У макроекономічному звіті НБУ також йдеться про сезонне пожвавлення ринку праці. Там констатують, що попит та пропозиція робочої сили зростали. Водночас визнають, що навантаження на одну вакансію залишалося високим, а значна частина українців, які працювали до повномасштабної війни, усе ще не мають роботи. Це стримувало збільшення доходів домогосподарства.

“У лютому-березні зростала як кількість резюме, так і кількість вакансій переважно через сезонне пожвавлення активності після свят. Однак на ринку переважав працедавець – навантаження на одну вакансію залишалося значним”, - йдеться у звіті.

За опитуванням групи “Рейтинг”, у лютому цього року 33% тих, хто мав роботу до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну усе ще не працювали. Це зумовлено, зокрема, скороченням кількості працівників підприємствами. За опитуванням міжнародної бізнес-асоціації AmCham, таких підприємств було більш, ніж половина.

Що буде с зарплатами?

Щодо того, чи будуть цього року зростати зарплати думки розділились.

Так, за опитуванням Європейської бізнес-асоціації (ЄБА), цього року більшість підприємств (61%) не планує змінювати зарплати, проте 28% планують підвищення.

Багато чого залежить від того, як почуватиметься сам бізнес. За опитуванням ЄБА оптимісти і песимісти розділились майже порівну: 38% компаній прогнозує, що стан справ у бізнесу у наступні півроку погіршиться, 33% - очікує покращення ситуації, решта (29%) – не очікує істотних змін. Водночас три чверті опитаних (76%) планують розширення власного бізнесу.

За оцінками НБУ, на початку 2023 р. зростання доходів домогосподарств підтримувалося переважно виплатами в бюджетних секторах, зокрема військовослужбовцям.

Своєю чергою МВФ на цей рік прогнозує подальше скорочення реальної зарплати до -2%.

Водночас Михайло Кухар, старший економіст Ukraine Economic Outlook вважає, що в Україні цього року зарплати працюючих громадян стануть вищими приблизно на чверть. Процес підвищення плати за працю неминучий. За рахунок такого зростання зарплати фактично вдасться перекрити інфляцію, яку прогнозує на цей рік НБУ.

“Хороша новина полягає в тому, що цього року в українців неминуче на 25% зросте зарплата у гривні. А за збереження курсової стабільності у них на 25% зросте зарплата у доларі”, - каже експерт.

Своєю чергою, Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру каже, що паніка закінчилася, бізнес навчився працювати під час війни.

“Минулого року була висока інфляція і у бізнесу з'явилися гроші, щоб підняти зарплату своїм працівникам. При цьому люди відмовляються працювати за малі гроші, бо ціни зросли. Бізнес не може платити замало, у цьому випадку просто залишиться без працівників. Тому він буде змушений піднімати зарплату”. - каже експерт.

За його словами, в зоні бойових дій і в регіонах, які до неї примикають бізнес не може нормально працювати, тому зростання зарплати можна очікувати тільки там, де більш-менш спокійно.

Водночас як тільки війна закінчиться, в Україні відразу ж виростуть зарплати.

“Якщо війна, як обережно прогнозує наша влада, завершиться до закінчення літа нинішнього року, то вже наступного року в Україну хлине потік іноземних інвестицій. Роботи у країні з'явиться дуже багато. А зарплати будуть такими, що всі, хто зараз вирішив залишитися за кордоном, повернуться додому. Європейські заробітки виявляться нижчими за ті, що платитимуть тут, на батьківщині”, - каже Кухар.

У МВФ прогнозують таку динаміку зростання реальної зарплати: 2024 р. – (+2,5%); 2025 р. – (+5%); 2026 р. – (+5%); 2027 р. – (+4%).

Не вистачає слюсарів, забагато програмістів

Підвищувати зарплати бізнес буде змушений також через нестачу деяких працівників. Вже сьогодні в країні відчувається гостра нестача кваліфікованої робочої сили. Звичайно, претендентів на одне робоче місце, як і раніше, багато, проте це конкуренція за робочі місця в основному в невиробничому секторі “білих комірців”. А для виробничого сектору сьогодні гостро не вистачає кваліфікованих робочих рук.

Тетяна Пашкіна, експерт ринку труда каже, що нестача представників робітничих спеціальностей існує вже років десять. Як результат - виник дефіцит на слюсарів, швачок, кухарів тощо. Зараз проблема з їх пошуком погіршилась, через те, що багато чоловіків пішли до лав ЗСУ, а жінок - стали вимушеними переселенками. Як наслідок - виник ще більший дефіцит, ніж раніше.

Також треба враховувати, що кількість мігрантів за кордоном поступово зростає, що теж створює дефіцит робочої сили в Україні, і призведе до підвищення зарплат.

Згідно зі статистикою, оприлюдненою Work.ua, найбільший приріст вакансій спостерігався у готельно-ресторанному бізнесі та туризмі.

“Стрімко зросла кількість вакансій у категорії готельно-ресторанний бізнес та туризмі”, - кажуть експерти порталу з пошуку роботи.

Зокрема, у готельно-ресторанному бізнесі у березні пропозиція роботи зросла на 29% порівняно з лютим. Найбільше вакансій у цій сфері пропонували барменам, а найшвидше приростала кількість вакансій для кухарів на мангал. Втім, це не дивно, адже починається весняно-літній сезон, і українці частіше відпочиватимуть на свіжому повітрі.

Разом з тим, є спеціальності, які стрімко втрачають популярність, і майбутнім претендентам на роботу слід зосередитися на здобутті іншої кваліфікації. Деякими фахівцями український ринок праці вже перенаситився. Причому протягом року в окремих сегментах ринку праці тенденції докорінно змінилися.

Наприклад, у березні минулого року не було відбою від охочих працювати адміністраторами салону краси. Проте вже цього року кількість претендентів на таку роботу знизилася вдесятеро. Цікаво, що стало важко знайти роботу і програмістам. На ринку праці стрімко зростає кількість непрацевлаштованих програмістів. Вже сьогодні IT-фахівці потрапили на ринок праці до замкнутого кола: профільні компанії переважно шукають працівників із досвідом та численними навичками. Але щоб все це отримати, потрібно спочатку знайти собі роботу.

Вікторія Хаджирадєва

Джерело: https://ua.korrespondent.net/articles/4580255-chy-zrostatymut-zarplaty-v-ukraini

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад